Tiché údolí

Dříve, než sem dám příspěvek o Vrbenských rybnících (spolupráce s fotografem nějak vázne), přišel na řadu zcela neplánovaný článek o Tichém údolí na Suchdole.

Tiché údolí stojí za pozornost a rozhodně jsem měla v plánu  o něm napsat , ale až někdy později. Jeden květnový víkend jsem měla trávit na chalupě v jižních Čechách. Strašně jsem se těšila, tak moc, že když ráno auto odmítlo nastartovat a odmítalo i po druhém pokusu, třetím, čtvrtém,…a když se ukázalo, že s tím naším vrakem pojedeme leda tak do servisu (původně jsem chtěla napsat něco jiného) a ne na chalupu, regulérně mi vytryskly slzy. Vidina poklidného víkendu uprostřed nerušené přírody se rozplynula. Naštěstí jsem si vzpomněla, že v neděli se na Brandejsově statku na Suchdole koná Den koní. Plán na neděli by byl. Vymysleli jsem i plán na sobotu a ve výsledku jsem si víkend užila.

Procházku do tichého údolí jsem naplánovala ve spojení s návštěvou Suchdola na Den koní. Program ve zdejší stáji pod ČZU jsme nestihli (jako obvykle, Naše schopnost se vypravovat na výlet je pověstná). Nicméně jsme se sešli v restauraci a shodli se na tom, že výlet není tak špatný nápad.

Abych byla přesná nenavštívili jsme přímo Tiché údolí, ale přírodní rezervaci údolí Únětického potoka, která je součástí  naučné stezky Tiché údolí – Roztocký háj. Stráně kolem potoka, dříve spásané kozami, poskytují útočiště celé řadě řadě dnes chráněných zvířat i rostlin. Kromě toho se jedná o zajímavou lokalitu i z historického hlediska.

Z bezobratlých živočichů jsou zde evidováni takové naše skvosty jakými  jsou otakárek ovocný, nebo otakárek fenyklový. Na skalnatých stráních navíc můžete vidět i ještěrku zelenou (Lacerta viridis). Samec ještěrky zelené má hrdlo krásně zabarvené do modra. Dalšími zástupci z plazů jsou ještěrka obecná (Lacerta agilis) a slepýš křehký (Anguis fragilis). Relativně nově genetické analýzy slepýše křehkého ukázaly, že u nás žijí druhy dva, ale který přesně žije na této lokalitě, tím si nejsem úplně jistá., takže se tímto čtenáři omlouvám 🙂

 

IMG_2606 male vyrez

Samice ještěrky zelené

 

Z řad ptactva můžeme zahlédnout chřástala vodního (Rallus aquaticus), rákosníka obecného (Acrocephalus scirpaceus). Jen pro zajímavost to je ten,  co šil krtkovi kalhoty. Pozadu nezůstávají ani savci, byť je bezesporu mnohem těžší nějkého zástupce spatřit. Žijí zde myška drobná (Micromys minutus) a rejsec vodní (Noemys fodiens).

Ovšem za nejzajímavějšího tvorečka považuji zástupce z ocasatých obojživelníků – mloka skvrnitého (Salamandra salamandra). Tento straatý krasavec potřebuje specifické podmínky ke svému životu a ty v tichém údolí nalézá. Na procházce jsme našli pouze larvu ve vodě. Doufám, že jednou zde naleznu i dospělce třpytícího se v mechu jako klenot.

IMG_2591 male vyrez

Larva mloka skvrnitého

Tak co? Nalákala jsem Vás na procházku?

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Prahou známou i neznámou se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s