Co dělají ptáčkaři na staromáku

Tenhle článek mám připravený již delší dobu, ale čekala jsem až mi zrzek přepošle fotku (jen prosím, omluvte její kvalitu. Foceno fakt z dálky). Nakonec jsem nevydržela a opatřila si jí sama z jeho pc. No a, kdo to vlastně ten ptáčkař je? Ne, nebojte není to nic sprostého ani nové označení exhibicionisty. Pojem ptáčkař označuje člověka, jehož zálibou je, světe div se, pozorování ptáků. Tito lidé jezdí po různých koutech světa, aby mohli pozorovat místní druhy ptáků. Existují internetové stránky, kde se podobné existence sdružují, předávájí si tipy  na lokality a mohou zde porovnávat počty pozorování s ostatními. U nás existují např. stránky birds.cz (jen pro zajímavost manžel je asi někde kolem 190tého místa, což není tak špatné, vezmu-li v úvahu, že ptáčkaření není hlavní předmětem našich zájmů).

Proč tedy to spojení václaváku a ptáčkařů v názvu? Odpověď je prostá, nejsou zde totiž k vidění jen holubi, ale i jejich odvěký nepřítel – sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Zdá se to překvapivé, ale ve skutečnosti je Praha pro tyto ptáky vcelku příhodným místem – věže a spousta holubů. Je škoda, že s hnízděním je to problematické, neboť zábrany proti holubům fungují spolehlivě i proti sokolům. Paradoxně proti holubům jsou neúčinné, zato jejich přirozeným predátorům, kteří by mohli regulovat počty velice efektivně, brání v rozmnožování velmi efektivně.

Mimo Staroměstského náměstí, kde často sedává na věži Týnského chrámu, je v Praze k vidění v Michli, Podbabě (hotel crown Plaza) a dalších. Snad brzy přibudou reportáže a fotky z těchto míst. Více třeba na těchto stránkách.

Krasavec na Týnském chrámu

Krasavec na Týnském chrámu

A co vy? Čekali byste sokoly v centru Prahy, anebo už o nich víte, případně víte o dalších nečekaných místech.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Prahou známou i neznámou se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Co dělají ptáčkaři na staromáku

  1. Pingback: Objev včerejška – rychlovka | funkyobjevy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s